Blog studentky filmové vědy věnovaný (překvapivě) filmu
a audiovizuální kultuře vůbec. Vzhledem k mému zájmu
o asijské země a Japonsko především lze počítat, že zde
naleznete ponejvíce články o japonských filmech, anime
a TV produkci.

Blog přenesen na BlogspotSono Sion - Heya (The Room)

4. února 2012 v 3:37 | Natascha |  asie / japonsko
Proslulost japonského režiséra Sona Siona začíná rokem 2001 díky jeho kontroverznímu hororovému filmu Suicide Circle. Než se Sono začal zběsile zabývat rozpadem rodinných hodnot v Japonsku a pořádat výlety do temné lidské psychiky a sexuality v dalších svých filmech (např. Noriko's Dinner Table, Strange Circus, Love Exposure, Cold Fish, Guilty of Romance), natočil minimalistický snímek, který je pravým opakem jeho vypravěčsky komplikovaných, mnohdy velmi dlouhých opusů.

Hrdiny černobílého snímku Heya (v překladu Pokoj) z roku 1992 jsou postarší nájemný vrah, hledající pokoj k pronájmu a mladá tichá realitní agentka, která podle jeho nebvyklých instrukcí hledá vhodné místo. Vrah, jenž pokoj potřebuje k specifickému účelu, nemá omezený finanční limit a požaduje především krásný výhled a ticho v okolí - a najít takový pokoj v japonském velkoměstě je značně komplikované. Realitní agentka tak ukazuje zákazníkovi různé pokoje, které ale nikdy nevyhovují jeho požadavkům. Postupuje od malých levných pokojíků, až k luxusnímu bytu, aby nakonec svého zákazníka dovedla do opuštěného domu na periferii města.


Tempo filmu je velmi pozvolné a cca 90 minut trvající film je v podstatě opakující se sérií scén, ve kterých vrah a realitní agentka jezdí na místa, která si chtějí prohlédnout a následuje samotná prohlídka. Dlouhé minuty divák pozoruje jízdu vlakem či hlavní postavy postávající v nabízeném pokoji. Rozhovory mezi nimi jsou velmi sporadické, týkají se víceméně jen charakteristik pokoje, ale každá tako krátká promluva dává vědět, po čem vlastně vrah tak tvrdohlavě touží. Oba mluví klidným šeptavým hlasem a jejich promluvy jsou velmi monotónní. Přesto, nebo právě proto je film až hypnotický a navzdory absenci výraznějšího děje dokáže trpělivějšího diváka uchvátit. Mě tedy uchvátil určitě, jasný adept i do rubriky Natascha doporučuje.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.