Blog studentky filmové vědy věnovaný (překvapivě) filmu
a audiovizuální kultuře vůbec. Vzhledem k mému zájmu
o asijské země a Japonsko především lze počítat, že zde
naleznete ponejvíce články o japonských filmech, anime
a TV produkci.

Blog přenesen na BlogspotX-Men: First Class - dojmy

24. května 2011 v 22:06 | Natascha |  natascha doporučuje
Moji tříměsíční stáž v birminghamské BritAsia TV (o stáži jistě bude následovat velmi výživný článek později!) se mi podařilo zakončit více než příjemným způsobem - návštěvou novinářské projekce X-Men: First Class v Londýnském sídle Foxů a následnou tiskovou konferencí s herci a scénáristkou Jane Goldman v luxusním pětihvězdičkovém hotelu Dorchester. Následuje několik útržkovitých dojmů z filmu. Upozorňuji, že následují lehké SPOILERY!!!

  • First Class je pro mě zhruba na kvalitativní úrovni prvních a druhých X-menů (případě lehce výše), ale z úplně jiných důvodů. Zatímco první dva díly (jakžtakž sympatickou, ale přeplácanou trojku budu zlehka ignorovat) se snažily zaujmout uvěřitelnými postavami a jejich psychologií, First Class má tady docela problémy - mutantská omladina je dost nevýrazná a je jí věnováno jen málo času na to, aby se mohla vytvořit nějaká výraznější motivace pro jejich akce a tím i sympatie u diváka. U některých snaha je - Mystique, Beast, Angel, ale moc autorům nevychází, v horším případě jsou jen na úrovni bojujících figurek (na obou stranách - Banshee, Havok, Riptide, Azazel). Naprosto zbytečnou roli má Rose Byrne, Emma Frost je sexy bitch s výstřihem až u kolen, která má podobnou roli jako Mystique v prvních X-menech - je schopnou přihrávačkou hlavního záporáka.

  • Proto člověk doufá, že se vybijí na hlavním záporákovi - Sebastian Shaw je ale prostě psychopat bez důvodu (což překvapivě vůbec nevadí!), a že za něco budou stát hlavní postavy Erica Lehnsherra a Charlese Xaviera. James McAvoy úplně zklamat snad ani nemůže, ale Charles Xavier je přece jen moc velký slušňák a správňák a jen těžko se dostane z škatulky toho, kdo všem kolem trochu otravně říká, co je správné a co ne. Eric je na tom podstatně lépe, Fassbender mu dodává trošku slizkosti, hodně krutosti, stejně jako lidskosti. Druhý Wolverine to ale není. Přátelský vztah mezi Ericem a Charlesem je naznačen jen velmi lehce, což je problém hlavně v závěru (tam, kde měly být emoce největší to moc nefunguje).

  • Proč tedy film JE dobrý - jede (i přes značnou délku) rychlým tempem, a to nejen během akčních scén (menší i větší rovnoměrně procházejí celým filmem), ale i během konverzačních pasáží. Trochu zamrzí téměř absence nějaké tělesnější akce, vlastnosti mutantů jsou velmi často využitelné spíše na dálku a těch pár výjimek to nezachrání (Azazel je prostě jen červená verze Nightcrawlera, ale tyhle mizící a objevující se finty mě jen tak neomrzí:). Lépe tak fungují velkolepé trikové scény (i když ty triky někdy, normálně mi blbé triky nevadí, ale… pláž, pft!), jejich působivost je výrazně znásobena hudbou (zejména např. scéna z traileru s ponorkou, nebo Ericova skvělá "řetězová" akce).

  • Skoro každá scéna je skvěle dramaticky vypointovaná, hluchých míst nebo vysloveně výplňových okamžiků je pomálu. Právě proto film neztrácí své tempo. Největší problémem a brzdou je tak paradoxně právě ona První třída. Mimochodem, klasická výcviková scéna přijde až cca po 90 minutách filmu. Je krátká, svižná, dělaná pomocí split screenu, což působí svěže a ladí s celkovým retro laděním filmu. To se kromě kostýmů a mizanscény (oblečení některých postav, bílý interiér ponorky ladící s oblečkem Emmy Frost, design starých přístrojů..) odráží i ve vtipné nadsázce v zobrazení Rusů a Američanů - některé figurky jsou jak vystřižené z úvodních videí z hry Red Alert. Překvapivě toto schematické a značně zesměšňující zobrazení, které tvoří pozadí ústředního mutantního příběhu, se nijak nebije s vážně pojatou dějovou linkou o počátcích vzájemných bojů mutantů, kteří teprve uvažují, na kterou stranu se dát a jakým způsobem je pro ně jako novou "rasu" vůbec možné se zapojit do společnosti lidí, popřípadě se proti ní vymezit.

  • Na pláži - evidentně se mělo jednat o velmi emocionální závěr, bohužel kvůli obrovskému množství postav, které se v dané scéně objevují se nemůžu zbavit dojmu, že jen čekali, kdy na ně přijde řada, aby zareagovali, a do té doby tam stojí jako panáci.

  • Fanoušky předchozích filmů potěší velké množství odkazů a povedená camea (Hugh Jackman!:) .

  • X-Men: First Class je zábavný a inteligentní blockbuster, který představí vznik celého X-meního univerza a ten, kdo viděl předchozí díly a nezná komiksy (jako já), tomu to v hlavě s lupnutím všechno krásně zapadne do sebe. A ten kdo nezná ani jedno, ten se snad pobaví taky - důkazem budiž ti, co byli se mnou, o X-menech nevěděli vůbec nic, komiksové filmy neradi, a přesto s překvapením museli uznat, že to bylo fajn:).

Přihodila bych nějaké foto z tiskovky, ale podepsala jsem Foxům papír a kdybych je tady hodila, tak mě snad zabásnou nebo co a to by mi pak zpětně zaskočily ty sladké modré sušenky ve tvaru X, které tam servírovali. (James McAvoy má rozkošné skotské R - evidentně se dost často snaží hlídat svůj přízvuk, ale moc mu to nejde, a byl asi po kalbě, protože nonstop hltal vodu, Kevin Bacon je vtipný sympaťák, scenáristka Jane Goldman vypadá jako plameňák a zbytek moc nestál za zmínku - na tiskovce byli ještě Michael Fassbender, Zoe Kravitz, Jason Flemyng a Álex González.)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.