Blog studentky filmové vědy věnovaný (překvapivě) filmu
a audiovizuální kultuře vůbec. Vzhledem k mému zájmu
o asijské země a Japonsko především lze počítat, že zde
naleznete ponejvíce články o japonských filmech, anime
a TV produkci.

Blog přenesen na BlogspotAnimeFest 2008

16. května 2008 v 13:28 | Natascha |  asie / japonsko
Minulý víkend, tj. 10. a 11. května se v Brně konal svátek všech pravověrných otaku (rozuměj maniakálních fanoušků anime a mangy). Já sice správný otaku nejsem, ale anime mi docela přirostlo k srdci a tak jsem se rozhodla, nejen ze své vlastní vůle, ale hlavně z podnětů Bartuce a Hitmana_47, také podniknout cestu do Brna a prožít víkend téměř bez přísunu slunečního světla v sále Scala. Společnost mi dělal převážně t_gon, který nesmí chybět nikde, kde se něco asijského hýbe na plátně a člověk u toho může pít pivo Takže tady je krátká rekapitulace naší výpravy.

Hned po příchodu jsme zjistili, že anime maniaků je překvapivě velmi mnoho, takže posadit se na AMV soutěž bylo téměř nemožné, leč na levé straně sálu vedle radiátorů jsme objevili útulný koutek, který nám byl po dlouhou dobu útočištěm (dokud to tam nezalomili nějací ospalci). První místo obsadil už poněkolikáté s jasnou převahou Jarník a jeho AMV z anime Princess Tutu doprovázené písněmi s Šíleně smutné princezny, druhé místo si uzmula Zelgadisa a vtipný sestřih z anime Ouran High School Host Club na píseň Ok2BGay. To snad mluví za vše. Třetí místo pak získal Ujstin s celkem tradičním, ale povedeným AMV sestříhaným z Fate/Stay Night na píseň Fifth Crusade.

Odkazy:
Šíleně smutné AMV - YouTube
Day for Gay - YouTube
Fifth Crusade - Rapidshare
všechna soutěžní AMV: ToTan

Po vydatném obědě nás čekala soutěž v cosplayi. I já jsem sebrala veškerou odvahu a vylezla taky na pódium ve svém jednoduchém, ale aspoň pohodlném kostýmku Sayi z Blood+. Naději na umístění jsem si samozřejmě nedělala, ale aspoň jsem si to vyzkoušela a mohla jsem celý den chodit divně oblečená. Vítězové minulého ročníku cosplaye - Marek (promiň, já si na nick Bartuc nezvyknu) a Hitman přikráčeli jako Abel Nigthroad a Tres Iqus z Trinity Blood a podle neoficiálních zdrojů skončili čtvrtí. Tak snad příště chlapci, vymyslíme hromadné anime a přebijeme Narutovce, kteří letos zaslouženě zvítězili. Abych doplnila výsledky cosplaye - druhá byla chodící televize a třetí Inuyasha, který vyhrál hlavně díky mačetě v nadživotní velikosti.
Pak se šlo na chutný pohár, přičemž jsme vystrašili nebohou obyvatelku Brnu (kdo by se nezděsil při pohledu na zdravě vypadající Hitmanovo oko?). Po chutné svačince Hitman odklusal pryč, užívat si jiné vymoženosti Brna než je kupa anime na jednom místě a zbytek zapadl do Scaly, ze které se kromě ambulančních a spacích (u některých jedinců) důvodů už nehnul.

Anime kvíz byl sice narušen technickými problémy, ale jinak příjemné zpestření. Následující Lišákova přednáška Obyčejné kouzlo příběhů byla perfektní - takhle s vtipem a citem podat základní pravidla pro stavbu příběhu by jen tak někdo nedokázal.

A teď drobná rekapitulace a hodnocení shlédnutých kousků:

Appleseed Ex Machina: Opět se potvrdila má malá nechuť k CGI anime - lokace a robotické věci vypadají úchvatně, ale postavy připomínají plastové figurky. Navíc to byla opravdu unikátní vykrádačka všeho možného, ale Matrix byl nejvíce patrný - několik červených očí na robotech, hejna robotických chobotniček, a vykrádání nebylo jen vizuální, ale i myšlenkové… Na začátku se ale naštěstí projevila producentská ruka Johna Woo a úvodní přestřelka v kostele je vynikající (a navíc plná létajících holubic a střelby obouruč za letu vzduchem).

Shigurui: Podle Marka psycho anime. Ano, je to tak. V dobách starého Japonska se k boji na meče chystají slepec a bezruký. Pak sledujeme bezrukého jak se snaží procpat do jakési bojové školy. Na konci druhého dílu se mu podaří setkat s mistrem, který slintá a pomočí se. Typické znaky - neustále pohledy na mudrující obličeje členů dané školy (vykulený pán vede), deprese a tmavé ladění. Rozhodně to stálo za pozornost.
Moyashimon (Příběhy z hnojárny): Vtipné anime z prostředí zemědělské univerzity. Hlavní hrdina vidí bakterie, pročež se hodí dvěma druhákům, profesůrkovi a doktorandce, protože jeho schopnost se dá využít při tvorbě saké. Kromě naučných vložek jako ze seriálu Byl jednou jeden život se objeví i vysávání prohnilého racka z kloaky, vyrábění afrodiziak či chlapec převlečený jako gothic lolita. Nic lepšího na noční promítání vybrat nemohli. Ačkoliv jsem se pokoušela to v nepohodlném křesle zalomit, často mi to nedalo a na plátno jsem i přes únavu pomrkávala.

Mononoke: Ošklivá animace a kresba postav, zajímavé podání. Příběh těhotné dívky, která přichází do bývalého nevěstince, kde probíhaly potraty, se vyznačuje silně hororovou atmosférou a zmateností jak z filmů Davida Lynche. Velmi zvláštní, velmi poutavé.

Neo Angelique Abyss: Anime pro 12leté holky plné bishulínků (t_gonův novotvar) s fiží a tričky nad pupek vyskakujícími ze skříně v dívčím pokoji. Spousta vlajících vlasů, záběrů na útlé mužské (eh?) hrudníky a boj s jakýmisy slizoidy. Hlavní postava se mění na anděla. Nic pro mě.

Vampire Knight: Tentokrát pro 13letá děvčátka. Děj se odehrává v elitní škole, kde půlka žáků jsou upíři, ze kterých chutnou krví napěchováné žačky skáčou do stropu a omdlévají. Hlavní hrdinka má ráda upíra, ji zase miluje upír, přičemž ona neví, že upírem je. A má na ni chuť, přičemž samozřejmě s myšlenkami na překousnutí krční žíly urputně bojuje. Zase nic pro mě. Neo Angelique Abyss bylo aspoň bžunda, tohle zavánělo těžkou nudou.
A zmínku si jistě zaslouží i personál místního baru, ve kterém překvapivě stále usměvavé servírky vždy rády nalily kofolu, čaj, pivo či uvařily párek. Díky za ně!

Fotky v galerii, omluvte nízkou kvalitu.
Další info na Otaku.cz (bohužel stránka poslední dobou často nefunguje).
Doplnění: Lepší kvalita fotek zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.