Blog studentky filmové vědy věnovaný (překvapivě) filmu
a audiovizuální kultuře vůbec. Vzhledem k mému zájmu
o asijské země a Japonsko především lze počítat, že zde
naleznete ponejvíce články o japonských filmech, anime
a TV produkci.

Blog přenesen na BlogspotDokonalý trik

17. ledna 2007 v 13:55 | Natascha |  recenze
Originál
The Prestige
Režie
Christopher Nolan
Scénář
Jonathan Nolan, Christopher Nolan
Hrají
Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Scarlett Johansson, Rebecca Hall, Piper Perabo, David Bowie, Andy Serkis, Daniel Davis, Christopher Neame, Roger Rees, Jamie Harris, Ricky Jay
Rok
2006
Země
USA/Velká Británie
Žánr
Drama/Thriller/Fantasy
Délka
135 min

Robert Angier (Hugh Jackman) a Alfred Borden (Christian Bale) byli kdysi přátelé, spolu zkoušeli první kouzelnické triky, spolu odhalovali triky jiných iluzionistů, spolu uvažovali o tom, co dělá dobrého kouzelníka...a pak byli spolu svědkem smrti Angierovy manželky, kterou částečně zavinil Borden. To byl začátek rivality, která se od drobných naschválů vystupňovala do kruté bitvy a posedlosti triky toho druhého. Co se ale stane když jeden z nich dokáže to, co druzí jen napodobovali, tedy skutečná kouzla?
Dokonalý trik je zajímavý nejen tím, že nabízí spoustu napětí, lásku, drama a zajímavé zvraty, které na diváka opravdu zapůsobí. Jeho struktura vyprávění je totiž relativně složitá, ale zároveň přehledná. Vše je dokonale promyšlené a všechny složky do sebe zapadají jako hodinový strojek. Hned na začátku se setkáváme s Bordenem, který je obviněn z Angierovy vraždy a čte si jeho deník, ve kterém se dočítá zase o tom, co si myslel Angier, když četl Bordenův deník. Zní to chaoticky? Jenže není!
Dalo by se říct, že oba hlavní hrdinové jsou blázni, kteří se pro svůj obor nadchli natolik, že by byli ochotní udělat cokoliv, aby byli dobrými kouzelníky. Pro Angiera je celkem jednoduché zaujmout davy - je přirozeným showmanem a vystupování před publikem mu nečiní potíže. Přirozený kouzelnický talent je zase Bordenovou doménou, jenže ten ve své plachosti nedokáže své umění prodat. Oba mají ale společné jedno - posedlost, která nemá hranice a ústí do nekonečné série špatností, do které se zaplétá i Angier, který si zpočátku kvůli kouzlům nechtěl "ušpinit ruce". Hrdinové jsou tedy na první pohled špatní lidé, se kterými člověk zkrátka nemůže sympatizovat. Jenže vy to přesto uděláte. Jackman a Bale totiž svým postavám dávají spoustu životnosti a přirozeného šarmu a vy z nich zkrátka nespustíte oči a jejich osudy vám nebudou lhostejné. Jediné, co může vadit, je šílený Baleův přízvuk, ale po chvílce si i na něj človek zvykne.
Spouštěcí mechanismus mnoha konfliktů jsou v Dokonalém triku ženy, ačkoliv na první pohled nenápadné (leč dobře vypadající a příjemné), pro oba hrdiny jsou podstanou součástí života. Ať už jde o Angierovu manželku Julii (Piper Perabo), která začne boj mezi Angierem a Bordenem, Angierovu a později Bordenovu asistentku Olivii (Scralett Johansson), která je nucena hrát na obě strany nebo Bordenovu manželku Sarah (Rebecca Hall), která je zoufalá z života plného tajemství, který žije její manžel.
Kromě prostředí kouzelníků-iluzionistů je lehce načrtnut i svět opravdových mágů té doby - Nicoly Tesly a Thomase Alvy Edisona, ačkoliv je jejich rivalita ukázána jen okrajově a Edisona ani ve filmu neuvidíme. Naopak Teslu (v padnoucím podání Davida Bowieho) poznáváme jako podivína, který je naprosto oddán své věci a dokonce schopen poddvodu, když k němu přijde Angier, který chce elektřinu využít ke svému dalšímu kouzlu.
Celkově je tedy Dokonalý trik téměř dokonalý film. Není hloupý, je napínavý, ukazuje zajímavé postavy ve skvělém hereckém podání a zvraty nejsou násilné (i když je nám v závěru vše vysvětleno až příliš názorně a některé pointy člověk vidí na hony daleko). Na druhé shlédnutí to už určitě nebude takové jako tenkrát poprvé, ale tak to už bohužel u filmů se závěrečným šokujícím odhalením bývá...
Verdikt: * * * * *
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.