Blog studentky filmové vědy věnovaný (překvapivě) filmu
a audiovizuální kultuře vůbec. Vzhledem k mému zájmu
o asijské země a Japonsko především lze počítat, že zde
naleznete ponejvíce články o japonských filmech, anime
a TV produkci.

Blog přenesen na BlogspotClerks 2: Muži za pultem

11. ledna 2007 v 18:19 | Natascha |  recenze
Originál
Clerks II
Režie
Kevin Smith
Hrají
Jeff Anderson, Brian O'Halloran, Rosario Dawson, Trevor Fehrman, Jason Mewes, Kevin Smith, Jennifer Schwalbach Smith, Jason Lee, Ben Affleck
Rok
2006
Země
USA
Žánr
Komedie/Drama
Délka
97
Kdo viděl Mladé muže za pultem, ten ví, že Randal a Dante jsou flákači (neplést s Flákači:-), kteří místo aby si našli pořádnou práci, tak se znuděně opírají o pult v Quickstopu a řeší Danteho problémy s ženskými a Hvězdné války. Jsou to jedinci, jejichž příspěvek k úrovni lidské společnosti je, hm....řekněme nulový (a to jsem na ně ještě celkem hodná).
A tihle dva se vrací po deseti letech. Quickstop jsou nuceni opustit (v ohořelých zbytcích krámku už není, co prodávat) a dávno už to nejsou mladí muži. Spíš se blíží k škatulce střední věk. Za pultem ale stojí pořád. Našli si totiž "perspektivní" práci v hamburgrárně u Moobyho, kde dělají to samé, co předtím. Plácají nesmysly, otravují zákazníky (a pubertálního přihlouplého spolupracovníka Eliase)....a opět řeší Hvězdné války, konkrétně jejich boj s konkurenční trilogií.
Vypadá to ale, že se blíží změna. Randal si totiž našel pořádnou slečnu, která ho hodlá vytáhnout z New Jersey, zajistit mu pořádnou práci, byt i stravu. Touží však právě po tomhle? A co na to Dante? A co se stane když Jay a Silent Bob přičuchnou k víře? To je prostě třeba vidět!
Kevin Smith mě zatím nikdy nezklamal (Tátu na plný úvazek jsem radši neviděla, nechci si kazit dojem:-). A Clerks II jsou to, čemu říkám ideální romantická komedie. Je to vtipné, i když Smithův humor by asi maminky, popř. nedejbože babičky nepochopily, protože obsahuje klasické popkulturní narážky (nejtypičtějším příkladem je bitva fanoušků Star Wars a Pána prstenů), a tuhle kulturu mladých už rodičové většinou prostě nechápou. A taky by asi měli problém s některými extrémními sexuálními praktikami, o kterých se nejen mluví, ale jsou dokonce i provozovány, i když je kamera decentně odvrácena. Mimochodem scéna "mezidruhové erotiky" je pravděpodobně to nejvtipnější, co ve filmu je. Co se týče romantiky, té se taky dočkáte v míře vrchovaté a bude klasicky s překážkami. Tahle láska v bufáči vážně funguje a některé situace jsou přesně jako ze života. Navíc na hlavních hrdinech vidíte, že procházejí nějakým vývojem. Uvědomují si, že jsou ve svém věku za loosery a že jejich život by se měl nějak změnit, že nelze žít věčně jako prodavač fast foodu a nakonec s tím i něco udělají. Jediné, co se nemění, je jejich přátelství. V tomhle je konec možná až trochu moc doslovný, i když Jay a Silent Bob na vážnosti situace trochu uberou. A jako obvykle se budou potloukat kolem krámu (i když o Quickstop se přece jen lépe opíralo...) a provádět jednu vylomeninu za druhou, což je ta pravá sůl Smithových filmů. Ale i nové postavy si zamilujete. Třeba Eliase, jehož představitel byl stvořen k tomu, hrát ňoumovitého maminčina mazlíčka, který nemá páru o základních věcech nebo Becky, které Rosario Dawson dává přirozený šarm. No a staří známí jsou vskutku staří známí, takoví, jaké je máme rádi. Tedy minimálně já:-)
Jako velké pozitivum vidím to, že film funguje naprosto samostatně. Samozřejmě si ho víc užije ten, kdo už nějaké Smithovy filmy viděl, hlavně první Clerks (tedy Mladé muže za pultem nebo taky v nepříliš trefném překladu Podvodníky z New Jersey), ale může se na něj klidně mrknout i ten, kdo netuší, co je Quickstop a na co naráží hláška "a to jsem tu dneska ani neměl být...":-) A ještě negativum - muzikálová vložka je sice pěkná, ale upřímně řečeno, úplně bych se bez ní obešla. Jestli chtěl Smith ukázat, že Rosario Dawson sexy tancuje, tak se mu to povedlo, ale jiný význam to nemá.
Druzí Clerks prostě v nabídce kin, kde najdete většinou nic moc romantické komedie, kralují, rozhodně stojí za to si na ně zajít. Pro Smithovce povinnost!!!
PS: U nás jdou Clerks II do kin 1.února.
Verdikt: * * * * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.